ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΡΒΑΧΕΙΑ από τον Δήμο Αγίων Αναργύρων - Καματερού

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η πόλη μας την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017, γιόρτασε την επέτειο της ιστορικής Μάχης του Καματερού. Ο εορτασμός αυτός αποδίδει την απαιτούμενη τιμή στους αγώνες και τη θυσία εκατοντάδων αγωνιστών από την ευρύτερη περιοχή μας και ξεχωριστά στον Διονύσιο Βούρβαχη, από τον οποίο παίρνουν το όνομα τους και οι εκδηλώσεις των ημερών αυτών.

Η γιορτή ξεκίνησε με δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου, ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο ηρώο της πλατείας και στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε και ο καθιερωμένος αγώνας δρόμου.

Το απόγευμα στο κινηματοθέατρο "ΜΕΛΙΝΑ" πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την επέτειο της μάχης του Καματερού, η οποία ξεκίνησε με τον χαιρετισμό του Δημάρχου, Νίκου Σαράντη και ακολούθησε ομιλία με ιστορική αναδρομή από τον γραμματέα του λαογραφικού παραδοσιακού συλλόγου το "Γιορντάνι" κ. Κώστα Μπίμπιζα.

Στη συνέχεια ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί από τους Εθνικοτοπικούς Συλλόγους και τα χορευτικά Παραδοσιακά τμήματα του Δήμου μας.

Τέλος, η βραδιά ολοκληρώθηκε με τη βράβευση των δρομέων απο το Δήμαρχο και τους αντιδημάρχους της πόλης μας.

Αναλυτικά τα ονόματα των βραβευθέντων για τη συμμετοχή τους στον αγώνα δρόμου, είναι:

 

ΔΡΟΜΟΣ 1.500m

Κατηγορία 1η Τζούνιορ Αγόρια

1.Μενούνος Μιχαήλ 1ο Δημ.Σχολ.Καματερού

2.Ντούφας Απόστολος 1ο Δημ.Σχολ.Καματερού

3.Λιβαντάριο Λενούτσο 7ο Δημ.Σχολ.Καματερού

 

Κατηγορία 2η Τζούνιορ Κορίτσια

1.Σταματούλη Κατερίνα Γ.Α.Σ.Κ

2.Κωνσταντινιάκου Γρηγορία 6ο Δημ.Σχολ.Καματερού

3.Κληρονόμου Ραφαέλα 8ο Δημ.Σχολ.Καματερού

 

Κατηγορία 1η Παμπαίδων Α'

1.Διαμαντάκης Χρήστος

 

Κατηγορία 2η Παγκορασίδων Α'

1.Μπαρμπαγιάννη Δέσποινα Γ.Α.Σ.Κ.

 

Κατηγορία 3η Παμπαίδων Β'

1.Πέτρου Νικόλαος

Μίχογλου Θωμάς Γ.Α.Σ.Κ.

Γρηγορίου Θεόδωρος

 

Κατηγορία 4η Παγκορασίδων Β'

1.Μίχογλου Γεωργία Γ.Α.Σ.Κ.

2.Καρούσου Ευμορφία 5ο Δημ.Σχολ.Καματερού

3.Παπαδάκη Δέσποινα Γ.Α.Σ.Κ.

 

Κατηγορία 5η Παίδων

1.Πέτρου Μάριος 3ο Γυμνάσιο Καματερού

2.Μουτζάκος Νικόλαος

3.Σταματόπουλος Κων/νος 1ο ΕΠΑΛ

 

Κατηγορία 6η Κορασίδων

1.Παπαφιλίλου Ηρώ Γ.Α.Σ.Κ

Κουρή Μιχαέλα Γ.Α.Σ.Κ

Μανιάτη Αικατερίνη 3ο Γυμνάσιο Καματερού

 

ΔΡΟΜΟΣ 3.000m

Κατηγορία 1η Εφήβων

1.Τουραλιάς Άγγελος

2.Αφεντοκλέας Αλέξης

3.Λεσβίδης Κων/νος

 

Κατηγορία 2η Νεανίδων

1.Βεσέλα Ρογκάσκα

2.Βόγκα Αντριάνα

 

Κατηγορία 3η Ανδρών

1.Καξίρης Δημήτρης Ερμής Ιλίου

2.Τσομαρίδης Φίλιππος

3.Σαρρής Αθανάσιος

 

Κατηγορία 4η Γυναικών

1.Κοτσώνη Ελένη

2.Χριστοφάλη Φλώρα Γ.Α.Σ.Κ.

3.Κανελοπούλου Έλενα

 

Κατηγορία 5η Βετ.Ανδρών

1.Δαλέκος Βασίλης

2.Παναγιώτου Σταύρος

3.Κωνσταντινιάκης Κων/νος

 

Κατηγορία 6η Βετ.Γυναικών

1.Φουντούκη Κων/να

2.Σκρέτη Ειρήνη

3.Αλεξοπούλου Παναγιώτα

 

Share this post